Wielka Wojna na Wschodzie 1914-18. - wernisaż wystawy - 15.10.2018 r.

„Wielka Wojna na Wschodzie 1914–18. Od Bałtyku po Karpaty” z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

 

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia

Organizator: Bogatyński Ośrodek Kultury

Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni

 

Bogatyński Ośrodek Kultury jest organizatorem wystawy „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego”, przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie - instytucję kultury miasta stołecznego Warszawy, która zaprezentowana zostanie z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawa towarzyszy również 17. Dolnośląskim Dniom Kultury Kresowej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w przygotowanych przez nas propozycjach edukacyjno-kulturalnych:

  • 15 października godz. 9.00 i 11.00 - spotkanie tematyczne z młodzieżą
  • 15 października godz. 18.00 - wernisaż wystawy
  • 15 października - 9 grudnia br.  800 - 2000  - dni powszednie, 1500 - 2000 - soboty i niedziele (czas prezentacji wystawy)

 

Spotkania realizowane będą w dwóch etapach:

  • oryginalnej prezentacji multimedialnej „Nie tylko 11 listopada! Zapomniana historia roku 1918”,
    w ramach której Pan Tomasz Kuba Kozłowski opowie o trudnej drodze do niepodległości, o arcyciekawym procesie odzyskania niepodległości, o wydarzeniach roku 1918, bo jak mówi: „chodzi o to, żeby pokazać to, czego nie pokazuje nikt”. Odzyskanie niepodległości nie sprowadza się do jednej daty, do jednej postaci, bohatera, człowieka, do jednego wydarzenia, miejsca… Niepodległość to proces, trudna droga. Niepodległość to dar. To wyzwanie, któremu staramy się sprostać.

 

  • prezentacji wystawy w formie opowieści obrazujących, wyjaśniających i zgłębiających jej tematykę. Wystawa zaprezentuje drugi, największy teatr działań wojennych w Europie – front wschodni. To na nim właśnie walczyli i ginęli tysiącami nasi przodkowie, wcielani do armii państw zaborczych. Utrwalają tę pamięć niepozorni świadkowie tego konfliktu: pocztówki, które na przełomie XIX i XX wieku podbijają świat, stając się fenomenem kulturowym i społecznym. Fotografie pozwalające nawet amatorom rejestrować oblicza wojny, korespondentki wysyłane przez wziętych do niewoli żołnierzy. Przywołują sceny z toczonych walk, chwile tryumfów i klęsk, obrazy życia codziennego na froncie, zdjęcia zniszczonych wsi, miast i miasteczek obróconych w perzynę oraz ofiar wojny: jeńców, rannych i uchodźców. Brak bezpośrednich ujęć bitewnych wypełniają wykonywane później rysunki i malunki. Dominują obrazy podkreślające siłę armii oraz słabość przeciwnika, pokazujące zajmowane miejscowości, frontową infrastrukturę, postaci żołnierzy i dowódców. Na sielankowych często obrazkach widać monotonię służby a nie żołnierskie trudy i dramaty. Cenzura wojskowa i autocenzura nadawców powodują, że opinii publicznej, rodzin i bliskich nie epatuje się okrucieństwami wojny.

           

            Ekspozycja, której scenariusz przygotował Tomasz Kuba Kozłowski prezentuje Wielką Wojnę na Ziemiach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej – terenach współczesnej Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Bazą źródłową wystawy są zbiory autora liczące kilkadziesiąt tysięcy obiektów z końca XIX i początku XX wieku. Na ekspozycji pokażemy reprodukcje i oryginalne obiekty z lat 1914–1918 pochodzących ze zbiorów autora, m.in. unikatowe zdjęcia, pocztówki, dokumenty, mapy, które stanowią niezwykle cenne, często niedocenione źródło utrwalające obraz Wielkiej Wojny na Wschodzie.

 

            Prezentacja wystawy „Wielka Wojna na Wschodzie 194-18. Od Bałtyku po Karpaty” oraz prezentacje tematyczne jej towarzyszące to swoistego rodzaju przygotowanie do godnego celebrowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Spotkania z młodzieżą i uroczysty wernisaż wystawy pobudzą świadomość i umocnią tożsamość narodową naszej lokalnej społeczności. Przybliżą uczestnikom polską drogę powrotu do niepodległości.

 

Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia

link do strony: https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/wystawa-wielka-wojna-na-wschodzie-1914-18-od-baltyku-po-karpaty/

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października (poniedziałek) 2018 roku o godz. 18.00 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

BOGATYŃSKI OŚRODEK KULTURY
ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego 1
59-920 Bogatynia
tel./fax 75 77 32 522
e-mail: bokbogatynia@o2.pl